Akt poświadczenia dziedziczenia – również w kancelarii notarialnej

Chociaż przeprowadzanie spraw spadkowych po śmierci spadkodawcy nie jest obowiązkowe, to jednak warto zająć się tą sprawą. Teraz jest to możliwe również w kancelariach notarialnych!

Formalne potwierdzenie praw do spadku, czyli nabycia spadku jest potwierdzeniem, że konkretni spadkobiercy posiadają prawa do spadku. Przez długi czas, aby potwierdzić dziedziczenie, koniecznie było udanie się do sądu. Teraz jednak nie jest to już potrzebne.

Aktualnie akt poświadczenia dziedziczenia można otrzymać również u notariusza. To znacznie szybszy i wygodniejszy sposób na załatwienie tej formalności, niemniej jednak warto pamiętać o tym, że nie skorzystamy z niego w każdym przypadku.

Jak przebiega poświadczenie dziedziczenia w kancelarii notarialnej? W udzieleniu odpowiedzi na to pytanie pomaga nam Maciej Krakowiński oraz Magdalena Krakowinska, do których należy kancelaria notarialna w Łodzi.

Akt poświadczenia dziedziczenia u notariusza – dlaczego warto go wybrać?

Dzisiaj każdy spadkobierca ma możliwość udania się do sądu, aby potwierdzić nabycie spadku, ale również może zrobić to w kancelarii notarialnej.

Ta druga opcja dostępna jest dla spadkobierców dopiero od niedawna, a dokładnie od nieco ponad 10 lat. Wprowadziła jednak duże udogodnienie dla wszystkich, którzy chcą potwierdzić, że spadek rzeczywiście do nich należy, a także otrzymać akt dziedziczenia to zaświadczający.

Stwierdzenie nabycia spadku w kancelarii notarialnej polega na przygotowaniu i zarejestrowaniu aktu poświadczenia dziedziczenia.

Główne zalety notarialnego poświadczenia dziedziczenia:

 • oszczędność czasu
 • większy komfort
 • szybsze otrzymanie dokumentu
 • możliwość wybrania dowolnej kancelarii

Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że notariusz może przygotować dla nas akt poświadczenia dziedziczenia jedynie w określonych przypadkach.

Akt poświadczenia dziedziczenia u notariusza – kiedy nie jest możliwy?

W określonych przypadkach kancelaria notarialna nie będzie mogła przygotować aktu poświadczenia dziedziczenia dla swoich klientów. Kiedy nie będzie to możliwe?

Przeszkody dla przygotowania aktu poświadczenia dziedziczenia u notariusza:

 • dla konkretnego spadku już przygotowano akt poświadczenia dziedziczenia albo postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku
 • w spotkaniu u notariusza nie będą mogli wziąć udziału wszyscy spadkobiercy, zarówno ci ustawowi, jak i testamentowi, a także osoby, na rzecz których spadkodawca zastosował zapisy windykacyjny
 • spadkobiercy nie są zgodni co do podziału spadku
 • nabycie spadku ma miejsce na podstawie testamentu szczegółowego, na przykład ustnego
 • spadkodawca był cudzoziemcem lub też nie zamieszkiwał Polski, gdy nie posiadał żadnego obywatelstwa
 • gdy spadek przypada z ustawy gminie lub Skarbowi Państwa
 • istnieją albo siniały testamenty spadkodawcy, które nie zostało otwarte albo ogłoszone
 • jeżeli spadek został otwarty przed 1 lipca 1984 roku

Gdy nie zostaną spełnione odpowiednie warunki do notarialnego poświadczenia dziedziczenia, notariusz nas o tym poinformuje.

Wybierz dobrą kancelarię notarialną, aby otrzymać akt poświadczenia dziedziczenia

Dzisiaj notarialne poświadczenie dziedziczenia mogą wykonać wszyscy notariusze w kraju, ponieważ ta czynność notarialna zapisana jest w przepisach prawa. Gdy chcemy, aby usługę tego rodzaju wykonał dla nas dobry notariusz Łódź czy w innym mieście, adresy kancelarii można znaleźć już teraz przez internet.

user Autor