Farba do boazerii?

Boazerie to bardzo modny element wykończenia mieszkań. Moda ta zanikła w latach dziewięćdziesiątych. Po latach 80-tych, gdzie w Polsce właśnie boazerie królowały w mieszkaniach. Obecnie wydaje się, że ten element drewniany jak i innych akcentów z przeszłości powraca. Boazerie znów stały się modne zarówno w mieszkaniach jak i w miejscach publicznych dlatego też istotnym jest ich eksploatacja,a przede wszystkim ochrona drewna z jakiego boazeria jest zbudowana. Jeżeli chcemy nadać boazerii blask, mamy do tego specjalne farby. Farba ta jest przeznaczona do miejsc nie narażonych na czynniki atmosferyczne, ponieważ boazerie są elementami wykończenia właśnie pomieszczeń zamkniętych.

Farba do boazerii spełnia dwie funkcje : dekoracyjną oraz ochronną. Farba taka może być używana do boazerii nowej lub starej przednim przygotowaniu. Materiał powinien być zeszlifowany i czyste. Materiał nie może być zanieczyszczony pozostałościami po starych powłokach lakieru farby.

Jako farby do boazerii używać można również bejcy, lakierobejcy lub też lazury. Wszystkie te specyfiki zarówno chronią drewno pozostawiają słoje drewna widocznymi t mogą nadawać kolor.

Jak nakładać farbę do boazerii.

Malowanie nie powinno skończyć się na jednej warstwie. Po nałożeniu pierwszej warstwy należy odczekać odpowiednią ilość godzin która podana jest na opakowaniu danego produktu nałożyć warstwę następną. Do nakładania farby do boazerii użyć można tendra lub wałka.

Farbę należy nakładać równomiernie tak by nie powstawały zacieki i smugi.

Boazeria daje niesamowite efekty wizualne. Tworzy niesamowitą atmosferę w pomieszczeniach atmosferę ciepła i przytulności. To głównie drewno jest powodem takiego efektu boazerii natomiast dodatkowo można efekt wzmocnić poprzez zastosowanie odpowiedni farby. Żeby zachować walory estetyczne drewna w jak największym stopniu trzeba użyć farby która ma charakter transparentny. Oznacza to że po zastosowaniu takiego produktu nadal będzie widoczna faktura drewna. Nakładany materiał zabarwi drewno jednak nie pokryje całkowicie jego struktury.

Tego typu farby mają bardzo duże zastosowanie l domkach letniskowych z drewna. Tam właściwie większość elewacji to boazeria.

Dobra ochrona boazerii ma znaczenie zwłaszcza w takich pomieszczeniach jak kuchnia czy łazienka czyli w miejscach gdzie może gromadzić się duża ilość wilgoci. Wilgoć jest niezwykle niebezpieczna dla drewna. Może być ona powodem rozwoju pleśni które z czasem mogą zniszczyć strukturę drewna. Jednak prawidłowe zabezpieczenie boazerii pozwala na wieloletnie użytkowanie w pomieszczeniach gdzie jest ona narażona na działanie wilgoci.

Farbą tego rodzaju można również zabezpieczać poręcze, schody, kasetony drewniane, meble, ramy obrazów które wykonane są z drewna.

Najbardziej popularnymi kolorami używanymi do boazerii są te pochodzące od drzew. Na przykład bardzo popularnym kolorem jest palisander. Ale używając farby bazowej i pigmentu możemy zastosować inny, bardziej oryginalny kolor. Na przykład niebieski.

Bardzo dobrym rodzajem farby jaki można użyć do boazerii lub innych elementów elementów drewnianych jest lazur. Ma ona tą właściwość że jest doskonałą ochroną pokrytego przez nią drewna przed wilgocią.

czestochowa Autor