Geosyntetyki w budownictwie

Odpowiednia stabilizacja gruntu pod zabudowy jest bardzo ważnym aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę podejmując się dużych inwestycji. Zarówno w budownictwie drogowym, jak i przemysłowym, geosyntetyki mają bardzo szerokie zastosowanie, które uwarunkowane jest wymaganiami, jakie stawia przed nami dany obszar gruntu przeznaczony do budowy dróg, budynków, jak również różnego rodzaju skarp i nasypów w na terenie naszego ogródka. Produkty geosyntetyczne szereg parametrów technicznych, które decydują o ich niezwykłej wytrzymałości na  różnego rodzaju szkodliwe czynniki naturalne.

Geosyntetyk – czym się charakteryzuje?

Geosyntetyki to szereg produktów, którym jedynym składnikiem są polimery termoplastyczne, które wyróżniają się na tle innych tworzyw sztucznych przede wszystkim swoją trwałością i odpornością na destrukcyjny wpływ wody gruntowej. Produkty geosyntetyczne powstają w wyniku nowatorskich procesów technologicznych, które maja na celu przedłużenie ich żywotności. Przeciętny okres, przez który produkt pochodzenia geosyntetycznego zachowuje swoje prawidłowe właściwości to około stu lat, co jest świetnym wynikiem.

Zadania geosyntetyków

Głównym i najważniejszym zadaniem, które powinien spełniać geosyntetyk to odpowiednie wzmacnianie gruntu. Stabilizacja podłoża przeznaczonego do zabudowy infrastrukturą lądowa powinna być priorytetem dla osób odpowiedzialnych za tego typu projekty. Skład gruntu, który wymaga wzmocnienia powinien być uprzednio wnikliwie przeanalizowany, co pozwoli dobrać odpowiedni rodzaj geosyntetyku.

Geosyntetyki w postaci geosiatki czy geokrat idealnie sprawdzają się jako warstwa odgradzająca kruszywa o zróżnicowanym poziomie uziarnienia, dzięki czemu grunt zachowa swoją stabilność. Zwiększenie poziomu nośności podłoża o zróżnicowanym składzie możemy uzyskać stosując geosiatkę separującą naturalny grunt od podbudów elementów infrastruktury.

Geowłókniny, które wchodzą w skład geosyntetyków, świetnie sprawdzają się na obszarach o dużym nawodnieniu, ponieważ posiadają wysokie właściwości przepuszczalności wody, dzięki czemu otrzymujemy konstrukcje, które będą dobrze przystosowane do trudnych warunków.

Najpopularniejsze rodzaje geosyntetyków

Geosiatka, bądź też georuszt, pozyskuje się w oparciu o wykorzystanie polimerów termoplastycznych, najczęściej jest to polipropylen, który zapewnia produktom monolityczną budowę. Dzięki temu geosiatka zyskuje na trwałości, ponieważ nie używa się żadnych substancji spojeniowych. Jednolitą strukturę uzyskuje się za pomocą wytłaczania i wyciągania jednostronnego lub dwustronnego. Kierunek wyciągania taśmy polipropylenowej zależy od przeznaczenia geosiatki.

Geosiatka jednoosiowa służy głównie do budowy skarp jako zbrojenie kruszywa gruboziarnistego. Dzięki zastosowaniu tego typu georusztu nasyp uzyskuje stabilną konstrukcję. Geosiatka dwuosiowa stosowana jest wzmocnienie gruntu podłoża, które przygotowywane jest pod inwestycje infrastruktury lądowej. Stosuje się je jako podbudowę dróg, szyn kolejowych czy budynków użytkowych.

Na rynku geosyntetyków dostępne są również geokompozyty, które są zestawieniem wszystkich najlepszych cech geosiatek oraz geowłóknin. Geokompozyt to produkt, który posiada właściwości filtracyjne, separacyjne, jak również wzmacniają naturalny grunt, który nie jest w pełni stabilny i wytrzymały. Kompozyty tego rodzaju doskonale sprawdzają się na ekstremalnie trudnych obszarach charakteryzujących się grząskością czy drobnych frakcjach.

bartoszbasz Autor