Napełnianie klimatyzacji samochodowej Warszawa

Nie jest zaskoczeniem, że w okresie letnim oraz przy okazji nasilenia się upałów, kierowcy często wyszukują opcji napełnianie klimatyzacji samochodowej Warszawa. Same upały, w trakcie których jesteśmy w samochodzie bywają uciążliwe, tym bardziej w dużych miastach, gdy temperatura odczuwalna jest wyższa, niż rzeczywista.

W celu zwiększenia komfortu jazdy, w samochodach stosowana jest klimatyzacja, której zadaniem jest chłodzenie powietrza wewnątrz pojazdu. Często o klimatyzacji w samochodzie przypominamy sobie w sytuacji, gdy temperatura na dworze drastycznie wzrasta. Należy jednak pamiętać o regularnym serwisie klimy, w celu zadbania o zdrowie własne oraz pasażerów. Obok tego, trzeba pamiętać, że w przypadku klimatyzacji może dojść do uszkodzenia, bądź nieszczelności, w efekcie czego system chłodzący ulegnie całkowitemu zepsuciu, co wiążę z dodatkowymi kosztami, związanymi z naprawą, bądź wymianą

Czym jest napełnianie klimatyzacji?

Podaje się, że w ciągu roku, ilość środka chemicznego, który odpowiada za regulację temperatury powietrza w samochodzie, spada o około 10%.

Napełnianie klimatyzacji to proces, który średnio zajmuje około 30 – 50 minut. Jest on zależy od samochodu, ponieważ nie istnieje standardowa pojemność. Najpierw podłączana jest maszyna, która odprowadza z klimatyzacji czynniki chłodzący. Następnie, stosując sprężone powietrze, możliwe jest zbadanie szczelności układu. Daje to pewność, że klima jest w pełni sprawna oraz nie grozi jej żaden wyciek. Następnym krokiem jest napełnianie klimatyzacji środkiem chłodzącym. Przy okazji kontroli, warto również zadbać o odgrzybianie klimy.

Czynnik chłodzący r134a

W przypadku nabijania klimatyzacji, stosuje się zazwyczaj dwa, najpopularniejsze środki. Pierwszym oraz podstawowym jest czynnik chłodniczy r134a. Obecnie jest on jednak powoli wycofywany. Pomimo, że stopniowo zostaje zastępowany przez czynnik hfo – 1234yf, jego ekologiczny odpowiednik, przez wzgląd na cenę czynnika r134a, jest on wciąż chętnie stosowany w przypadku napełniania klimatyzacji samochodowej. Jest również wciąż dostępny w większości serwisów.

Czynnik chłodzący hfo – 1234yg

Jest to dość nowy rodzaj czynnika chłodzącego. Wprowadzenie go na rynek związane było z polityką Unii Europejskiej związanej z walką przeciwko zmianom klimatycznym. Jest bardziej ekologiczny, niż jego starsza wersja, od której niestety, jest kilkukrotnie droższy, co znacząco obciąża kieszeń wielu kierowców.

Cenny za napełnianie klimatyzacji samochodowej ( cennik za rok 2018)

Cena za nabijanie oraz odgrzybianie klimatyzacji, w dużej mierze uzależniona jest od modelu auta oraz pojemności systemu chłodniczego, a także ceny materiałów, jak np. wspomniane czynniki chłodzące. Koszty jakie ponosi kierowca w związku z napełnianiem klimatyzacji to odpowiednio: pomiędzy 20 a 50 złotych za 100 gram czynnika r134a. W przypadku nowszego czynnika, który stje się obowiązkowy – hfo – 1234yg, cenna za 100 gram waha się pomiędzy 50 a 120 złotych.

Należy jednak pamiętać, że obostrzenia dotyczące nowego czynnika, dotyczący przede wszystkim samochodów, które fabrycznie zostały przystosowane do nowego czynnika, nie są natomiast kompatybilne z jego starszą wersją. Jednak, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie klimatyzacji samochodowej, zaleca się jej kontrolę raz do roku, a także regularne, nawet krótkotrwałe uruchamianie w okresie jesienno – zimowym.

mko Autor