Poradnia kardiologiczna, kiedy rozpocząć leczenie?

Zaburzenia kardiologiczne, migotanie komór i przedsionków, arytmia  lub nadciśnienie mogą przyjść z wiekiem. Istnieją czynniki sprzyjające rozwojowi zaburzeń pracy serca. Jeśli czujesz duszności, szybko się męczysz, nie masz apetytu, a w Twojej rodzinie występują choroby serca, być może przyszedł czas, by przebadać się kardiologicznie. Poradnia kardiologiczna prowadzi gabinety, w których wykonasz badania diagnostyczne, EKG, echo serca i holter.

Serce, co warto wiedzieć?

Serce jest głównym narządem układu krwionośnego. Pełni rolę pompy napędzającej ludzki organizm do życia. Składa się z dwóch komór i dwóch przedsionków. Kiedy któraś z części serca zaczyna mieć problemy, mówimy o niewydolności serca, nerwicy serca, arytmii.

Osoby z zaburzeniami kardiologicznymi odczuwają głównie uczucie duszności, ból w klatce piersiowej, szybko się męczą, tracą możliwość miarowego oddychania.

Choroby i wrodzone oraz nabyte wady serca, leczy się w poradniach kardiologicznych. Niekiedy wystarczy zmiana trybu życia, dobra dieta, aktywność fizyczna, rezygnacja z używek, by serce znów zaczęło pracować miarowo. Wiele chorób leczy się środkami farmakologicznymi z potasem i magnezem. Kiedy wada zagraża życiu pacjenta, wykonuje się zabiegi i operacje.

Pacjenci kardiologiczni praktycznie przez całe życie są pod stałą opieką lekarza specjalisty. W stabilnych przypadkach zaleca się konsultację w poradni kardiologicznej raz na rok. Podczas wizyty wykonuje się zazwyczaj jedno z podstawowych – badań echo serca lub EKG. Lekarz może zlecić dodatkowo próbę wysiłkową lub holter.

Główne objawy chorób serca

Wiele wrodzonych wad serca nie daje żadnych sygnałów. Inaczej jest z chorobami serca. Te zazwyczaj dają o sobie znać.

Do syndromów choroby serca należą:

  • duszności
  • uczucie zmęczenia
  • ból w klatce piersiowej i w okolicy mostka
  • omdlenia
  • bladość
  • wysokie ciśnienie
  • uczucie niepokoju
  • kołatanie serca
  • obrzęknięcie kończyny dolnej
  • zasinienie warg i paznokci.

Dobry kardiolog już przy pierwszej wizycie w poradni kardiologicznej jest w stanie zdiagnozować chorobę. Pracę lekarzom ułatwia nowoczesny sprzęt min. badanie echo serca.

Niekiedy pacjent wymaga dokładniejszej analizy. Wówczas może zostać skierowany na badanie izotopowe, w którym uwidaczniane są zmiany patologiczne i niedokrwienne.

Jak uniknąć chorób serce?

Obecnie wiadomo już, że duży wpływ na pracę serca ma charakter wykonywanej pracy, stres, brak odpoczynku. Schorzenia serca dotykają również częściej osób z nadwagą, podwyższonym cholesterolem, z cukrzycą i innymi chorobami przewlekłymi. Szacuje się, że około 70 % zawałów dotyka mężczyzn po pięćdziesiątym roku życia.

Niektórych chorób serca można jednak uniknąć rezygnując z używek, papierosów, alkoholu. Korzystnie na pracę serca wpływa uprawianie sportu, spacery, relaks. Natomiast osoby obciążone genetycznie chorobami serca powinny raz na kilka lat poddać się badaniom w poradni kardiologicznej, tak by wykluczyć zmiany chorobowe lub wykluczyć powstawanie ewentualnych powikłań.  

stezjakub Autor