Przelotowa maszyna do śrutowania

Oczyszczanie rur lub belek stalowych stanowi ważny element pracy wielu zakładów przemysłowych. Jeszcze bardziej istotną rolę spełniają w nich urządzenia do śrutowania. To one odpowiadają za powodzenie całego procesu. Dzisiaj nie będziemy omawiać całej kategorii maszyn. Skupimy się zaledwie na jednej. Chodzi mianowicie o oczyszczarki przelotowe. Warto poznać ich budowę, możliwości konfiguracji oraz charakterystykę pracy. Dzięki temu ewentualny wybór konkretnych grup śrutownic automatycznych może okazać się troszkę łatwiejszy. Ale zacznijmy od początku czyli budowy…

Jak zbudowana jest śrutownica?

Warto pamiętać, że rozmawiamy o dosyć zaawansowanych maszynach. Z drugiej jednak strony zasada działania śrutowninie wydaje się być skomplikowana. Prawdą zatem może być, że siła tkwi w prostocie. Ale po kolei. Cechą charakterystyczną oczyszczarek przelotowychjest rzecz jasna podajnik rolkowy. Dzięki niemu możliwe jest wprowadzenie do śrutownibelek lub rur stalowych. Podajnik rolkowy może być też…taśmowy. Dokładnie tak. Śrutownice posiadają dwa rodzaje podajników. Kupujący mają zatem możliwość wyboru rodzaju, ale i nośności podajnika. Dostępne na rynku wersje mogą znosić maksymalne obciążenie od 450 do 3000 kg. Wszystko oczywiście zależy od specyfiki zakładu oraz elementów transportowanych przez podajnik w jaki wyposażona jest maszyna do śrutowania.

Z podajnika wielkie elementy trafiają wprost do komory śrutowniczej. Tam właśnie znajdują się tzw. koła rzutowe, które odpowiadają za efektywną pracę całego urządzenia. Komora śrutownicza wykonana jest ze stopu metali odpornych na ścieranie. W niektórych przypadkach jej wewnętrzna część może być także pokrywa warstwą manganu, który dodatkowo zwiększa odporność komory. Warto zaznaczyć, że komora wyposażona jest także w specjalne, gumowe kurtyny, które zapobiegają wydostawaniu się śrutu na zewnątrz maszyny do śrutowania.

Warto na chwile wrócić jeszcze do tematu kół rzutowych. Otóż poszczególne modele maszyn do śrutowaniamogą być wyposażone w zmienną liczbę kół. Ich ilość waha się między 4 a 8 sztuk. W każdym przypadku są one równomiernie rozłożone w obrębie komory śrutowniczej. To zapewnia optymalną efektywność pracy oczyszczarki wirnikowej.

Kolejnym elementem urządzenia do śrutowania jest turbina. I tu mamy pewną niespodziankę. Otóż w wielu modelach występuje nawet kilka turbin. Mogą mieć one moc w zakresie 3,5-11 kW. Turbiny najwyższej jakości posiadają specjalny kołnierz silnika elektrycznego, który powoduje wyraźny spadek obciążenia zespołu rzutowego. To z kolei optymalizuje koszty eksploatacji a także konserwacji oczyszczarki.

Pełna kontrola

Elementem z pozoru mniej istotnym, który jednak pełni bardzo ważną rolę w śrutownicy jest panel sterowania. Nowoczesne maszyny do śrutowania posiadają panele dotykowe. Sterowniki te umożliwiają operatorowi pełną kontrolę w zasadzie wszystkich funkcji i parametrów maszyny. Dzięki temu można uzyskać maksymalną wydajność śrutownicy. Panel sterowania ma bezpośredni podgląd na odczyty czujników, które rozmieszczone są we wszystkich elementach oczyszczarki. Dzięki temu można cały czas kontrolować intensywność pracy maszyny. Co więcej czujniki znacznie ułatwiają diagnostykę w przypadku ewentualnej usterki. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że bardzo pozytywnie wpływa to także na późniejszy koszt naprawy urządzenia do śrutowania.

Powyższe informacje jasno pokazują, że śrutownia to urządzenie z pozoru proste, ale jednocześnie bardzo zaawansowane. Proste z pozoru czynności wykonują z szaloną precyzją i wydajnością. Dzięki temu mają bezpośredni wpływ na wydajność całego zakładu przemysłowego. A jak wiemy optymalizacja czasu pracy oraz kosztów stanowią w obecnych czasach priorytety dla planistów produkcji.

mko Autor