Zamki elektroniczne w kompleksach biurowych

Dlaczego w kompleksie biurowym niezwykle przydatnym rozwiązaniem okazać się może zamek elektroniczny? Czy wszystkie zamki elektroniczne są w stanie działać w jednakowy sposób, czy jest między poszczególnymi modelami jakaś różnica? Postaramy się dziś odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań dotyczących nowoczesnych zamków elektronicznych, coraz częściej stosowanych w przestrzeniach biurowych, fabrycznych i korporacyjnych. Doczekaliśmy czasów, gdy rozwój cyfrowych technologii ma się lepiej, niż kiedykolwiek wcześniej. Dlatego analogowe tradycje w codziennym życiu powoli zanikają. Widać to na przykładzie tzw. „inteligentnych domów” i „inteligentnych środowisk pracy”. Przestrzenią zamiast człowieka zarządzają po prostu urządzenia pracujące zdalnie, co zwalnia użytkowników z przynajmniej połowy czynności ręcznych w celu osiągnięcia komfortu i zrealizowania choćby najprostszych zadań w ramach wykonywania codziennych obowiązków. Zamek elektroniczny już od jakiegoś czasu przestał być gadżetem kojarzącym się z kartą chipową, dzięki której czytnik emitował sygnał, a my mogliśmy przejść przez kolejne drzwi w naszym miejscu pracy. Obecnie stosowane zamki elektroniczne wychodzą daleko za narzucane im schematy działania. 

Zamek elektroniczny – nie tylko sygnał

Główną cechą, jaką zawsze posiadał typowy zamek elektroniczny, był charakterystyczny sygnał informujący o tym, że drzwi zostały otwarte lub zamknięte. Dziś sygnał ten również jest w mechanizmie obecny, jednak ma bardziej stonowany dźwięk i nie wyprowadza już z równowagi swoją intensywnością wszystkich pracowników o słabszych nerwach. Druga sprawa to fakt, że oprócz dźwięków w zamkach elektronicznych operuje się także obrazem. Hasło wejścia przez określone drzwi może zostać przez nas wybrane i przybrać może formę fotografii, wyświetlającej się na monitorze zamka elektronicznego w chwili dokonywania próby wejścia do gabinetu lub dowolnego miejsca w siedzibie pracy, objętego ochroną. Żyjemy obecnie w kulturze obrazkowej i – jak widać – przedostała się ona także do typowo biznesowego świata, gdzie rządzą przede wszystkim aspekty komercyjne. 

Zamek elektroniczny – połączenie z inteligentnymi systemami zarządzania 

Współcześnie lansowany zamek elektroniczny, do przeznaczenia w różnych środowiskach pracy, może być pod kątem wszechstronnego działania połączony z licznymi systemami odpowiadającymi za utrzymanie określonego poziomu bezpieczeństwa pracowników w czasie wykonywania odpowiedzialnych obowiązków. Zamek jest połączony z systemami alarmowymi, dzięki czemu ekspresowo reaguje na wszelkie zagrożenia, zarówno te przypadkowe lub powstałe wskutek zaniedbań. Połączenie zamka z klimatyzacją także istnieje, dzięki czemu można być pewnym, że po naszym wyjściu z biura wszelkie urządzenia odpowiedzialne za świeże powietrze we wnętrzu wyłączą się samoistnie i nie będą pracowały bez większego sensu przez całą noc, zwiększając tym samym koszty zużytego prądu. Oszczędność, wbrew pozorom, w środowiskach pracowniczych, jest sprawą niezwykle ważną i potrzebną! 

czestochowa Autor